Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Martina Lubyová - Pomáha mi disciplína a stabilný režim

január 10, 2020 - 10:25
Čo všetko sa ukrýva za úsmevom ženy, ktorá sa rozhodla riešiť každý deň problémy nás všetkých. Ako zvláda stres, kde čerpá energiu a aké má najbližšie plány so seniormi?
Foto: 

Martina Lubyová

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR

martina_lubyova_-_pomaha_mi_disciplina_a_stabilny_rezim_01.png

Martina Lubyová - Pomáha mi disciplína a stabilný režim
Martina Lubyová - Pomáha mi disciplína a stabilný režim

Vyťažená žena je dnes v podstate bežný pojem. Ako však vyzerá deň ministerky školstva vedy, výskumu a športu? Hovoríme zrejme o pracovnom programe od rána do večera...
Máte pravdu, táto práca si vyžaduje nasadenie od rána do večera, vrátane víkendov.

Kedy mávate voľný čas? Dokážete si ho ukradnúť naozaj iba pre seba? Čo má vtedy u vás prioritu?
Voľný čas sa snažím tráviť v prvom rade s rodinou, najmä so synom, manželom a otcom. Ďalšou prioritou je osobný relax, napríklad šport, kozmetika alebo čítanie.

Poraďte, ako sa dá ventilovať stres? Máte na to nejaký svoj špeciálny trik, alebo stres iba ignorujete?
Zistila som, že sa na stres dá zvyknúť, ako prakticky na všetko.

Aby mal človek energiu na každodenné povinnosti, musí mať aj nejakú kondíciu. Bez nej telo rýchlo povie: A dosť. Ako a kde čerpáte energiu? Hovoríme o nej často a všetci, ale málokto s ňou v realite dokáže naozaj dobre hospodáriť.
V tomto smere mi dosť pomáha disciplína, stabilný režim. Snažím sa vždy a všade dodržiavať rovnaké zvyky, aby si telo jednoducho nevšimlo, keby sa dialo niečo neobvyklé. Najviac energie načerpám vždy vonku, v lese. Chodím tam tak často, ako sa len dá.

Vám vraj učaroval beh – zabehli ste aj štafetu na maratóne v Košiciach...
Je to pravda. Prekvapuje ma to o to viac, že v škole som beh nemala rada. Minulý rok v lete som sa rozhodla, že počas dovolenky začnem behať. Stiahla som si z internetu tréningový plán na polmaratón a išla som podľa neho. Cez prázdniny sa mi to celkom darilo dodržiavať, od septembra už ale nebol čas, preto som poľavila a nakoniec som sa v Košiciach nerozhodla pre polmaratón, ale iba štafetu, teda vlastne štvrťmaratón. Aj tak to však bol krásny zážitok a dúfam, že tento rok už dám ten polmaratón.

Čo vám pohyb dáva? Niekto sa iba núti a pri pohybe trpí. Ako ste na tom vy?
Mne pohyb dáva obrovský pocit zadosťučinenia, najmä keď prekonám nejakú novú hranicu.

Denne spálite určite kopec energie. Hovorí sa, že iba s kvalitnou a zdravou stravou si telo dokáže poradiť s námahou či so stresom? Ste nastavená na zdravú stravu? Stíhate jesť pravidelne? Alebo?
Jedávam pravidelne. Nosím si stravu so sebou, inak by sa mi to nedarilo. Mám ju v krabičkách, preto ma často podozrievajú, že držím nejakú „krabičkovú diétu“. Ale ja si tam nosím domácu stravu. Je to nevyhnutné, ak chcem jesť pravidelne. Zároveň viem, čo jem a akú má jedlo kvalitu. Už by som si nevedela iný režim ani predstaviť.

Ako ministerka podporujete zdravý životný štýl a pohyb. Aktuálne sa chcete viac sústrediť na šport seniorov. Čo všetko si pod tým môžeme predstaviť?
Na košickom maratóne som v rámci štafety zabehla tých svojich zhruba 10 km za hodinu a 8 minút. Kolega v štafete, 77 ročný pán, to zabehol za 54 minút. Vtedy som si povedala, že ešte nemám vek na to, aby som mala taký dobrý čas...:-) Už dávnejšie som sa začala vážne zaoberať ideou širšej podpory seniorského športu na Slovensku. V októbri sme začali propagovať toto hnutie jednak na maratóne, ale aj pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Naši seniori málo športujú a je to aj tým, že nemajú vytvorené také podmienky, aké sa v športe vytvárajú deťom, mládeži, či vrcholovým športovcom. Iniciovali sme preto aj v spolupráci s Jednotou slovenských dôchodcov a ďalšími organizáciami seniorov sériu seminárov zameraných na podporu ich športových aktivít. Identifikujeme športy, ktoré majú pre seniorov najväčší potenciál. Zatiaľ sme sa zamerali na chôdzu vrátane tzv. severskej chôdze (Nordic walking), cvičenia zamerané na správne držanie tela najmä na chrbticu, rozširujeme to aj na fitness a body building.

A čo deti a pohyb? Deti sa v dnešnej dobe hýbu veľmi málo.
Celoplošné testovanie fyzických schopností našich prváčikov, ktoré sme po prvýkrát realizovali v minulom roku, nám prinieslo niektoré potešiteľné výsledky. Ukázalo sa, že pokiaľ ide o telesné parametre, napríklad výšku a váhu, deti v tomto veku sú na tom rovnako, ako boli ich rovesníci pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi. Nie sú teda výrazne obéznejšie. Varovné boli však výsledky v oblasti pohybových kompetencií, ktoré sa za uplynulé desaťročia u našich detí zhoršili. Dnešné deti zaostávajú najmä v koordinácii, ale aj v obratnosti, vytrvalosti a v silových schopnostiach. Svedčí to o tom, že sa málo hýbu. My sme už v rámcových učebných plánoch umožnili zaraďovať dodatočné hodiny telesnej výchovy a mnohé školy ich využívajú. Podporujeme školský krúžkový šport prostredníctvom vzdelávacích poukazov, každé dieťa má na ich základe prístup k 60 hodinám takejto činnosti na základe vlastného výberu. Škoda, že mnohí ich nevyužívajú. Každé dieťa má od ministerstva príspevok na dva lyžiarske zájazdy. V rámci štátnych príspevkov na uznané športy podporujeme športové zväzy aj podľa toho, do akej miery pracujú s mládežou. Podpory detského športu však nikdy nie je dosť. Preto sme v rámci nového Fondu na podporu športu zaviedli aj športové poukazy pre deti na financovanie aktivít priamo v športových organizáciách. Tento nový Fond sme vytvorili v tomto roku a už budúci rok bude mať k dispozícii 20 miliónov eur na podporu rôznych aktivít.

V zime sa zvyčajne všetci desíme, aby nás vírusy nezložili do postele. Čo podľa vás funguje na posilnenie imunity? Prezraďte nám ešte recept na dobrú imunitu.
Počas rokov, ktoré som strávila v zahraničí v severných regiónoch, som sa naučila, že skvelým prostriedkom na podporu imunity je chlad. Dá sa využiť v rôznych formách, či už bežným otužovaním, severským plávaním, alebo pobytmi v kryokomore. Severania chodia naboso po snehu alebo robia deťom masáže chodidiel kryotyčinkami. Povedala by som, že ide o fyzikálnu terapiu, v ktorej sú v týchto „chladových disciplínach“ severania pred nami a mali by sme si k nim chodiť po inšpiráciu. Chlad jednoznačne imunitu podporuje a je veľa metód, ktoré je možné využiť v závislosti od veku a fyzickej kondície. V tomto smere je aj severské plávanie alebo otužilecké plávanie po celý rok vynikajúcim športom, ktorý je vhodný pre všetkých. Dnes sa v ňom už usporadúvajú aj medzinárodné šampionáty. Ide už o životný štýl. Sama som raz stretla v lietadle skupinu športovcov z klubu Pohronských ľadových medveďov, ktorí celoročne trénujú na Hrone a na Štiavnických tajchoch a išli nás reprezentovať na medzinárodný šampionát.

- - Inzercia - -