Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Začal sa štátny smútok, platiť bude do 20:00

november 15, 2019 - 11:00
Za obete stredajšej tragickej havárie autobusu je na dnes vyhlásený štátny smútok. Rozhodla o tom vo štvrtok vláda.
Foto: 

V stredu zomrelo 12 ľudí pri zrážke autobusu s nákladným autom pri Nitrianskych Hrnčiarovciach v okrese Nitra, z čoho päť obetí podľa polície nemalo ešte 18 rokov. Štátny smútok bude trvať do 20:00.

Pravidlá vyhlásenia štátneho smútku určuje zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní. Štátny smútok na Slovensku vyhlasuje vláda v prípade úmrtia prezidenta, predsedu Národnej rady SR a predsedu vlády. Kabinet môže vyhlásiť štátny smútok aj vtedy, ak ide o citový otras spoločnosti vyvolaný smrťou osoby, ktorá mala mimoriadny vplyv na verejný život, alebo ide o vykonanie pietnej spomienky na osoby, ktoré tragicky zahynuli na území alebo mimo územia Slovenska a ich smrť otriasla celou spoločnosťou.

Počas štátneho smútku sa spúšťa štátna vlajka na pol žrde. Zároveň podľa zákona o hazardných hrách sú počas štátneho smútku na Slovensku zakázané stávkové hry a lotérie. Spravidla svoj program upravia televízie a kultúrne inštitúcie. Svoj program tak prispôsobí verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska a tiež súkromné televízie Markíza a Joj. Slovenské národné divadlo (SND) svoj program nemení. Slovenská filharmónia tradičný piatkový symfonický koncert tento týždeň neuvádza.

- - Inzercia - -