Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Oslavy 30. výročia Nežnej revolúcie bude sprevádzať bohatý program

november 10, 2019 - 15:33
Udalosti, ktoré viedli k nástupu demokracie pripomenú v rámci deviateho ročníka multižánrového medzinárodného podujatia Festival slobody výstavy, divadelné premiéry, koncerty, prednášky na školách aj diskusie. Nebude chýbať ani medzinárodná konferencia pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky. Širokú škálu podujatí, ktorými si pripomenieme, aká vzácna je sloboda a ako sa pred tridsiatimi rokmi rodila pripravil aj Úrad vlády SR a Ministerstvo kultúry SR.
Foto: 
eduworld.sk

Počas troch úvodných dní Festivalu slobody sa v kine Lumière uskutoční medzinárodná filmová prehliadka určená v dopoludňajších hodinách študentom stredných škôl a vo večerných hodinách širokej verejnosti.

V dňoch 12. a 13. novembra 2019 sa v priestoroch historickej budovy NR SR pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej uskutoční medzinárodná  vedecká  konferencia  pod  názvom Annus  mirabilis  –  rok 1989  a Slovensko. Od totality k demokracii. Na podujatí vystúpi viac ako 30 slovenských aj zahraničných odborníkov medzi inými profesori Mark Kramer z Harvardovej univerzity a James Krapfl z McGillovej univerzity, zástupca riaditeľa Ruského štátneho archívu súčasných dejín v Moskve profesor Michail Prozumenščikov, či prof. Etienne Boisserie z Francúzska. Podvečerný program konferencie vyplnia diskusie okrúhleho stola za účasti expertov a aktérov historických udalostí ako Ján Budaj, Ladislav Snopko či Vladimír Ondruš.

Spomienkové podujatia pripomenú vo štvrtok 14. novembra 2019 o 13.00 h. pri budove Univerzity Komenského v Bratislave pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989 a v nedeľu 17. novembra 2019 pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi obete Železnej opony.

Vo štvrtok 14. novembra 2019 si návštevníci budú môcť v divadle Malá scéna STU pozrieť divadelné predstavenie Audiencia, ktoré napísal disident a porevolučný prezident Václav Havel. Atmosféru prelomových udalostí roku 1989 pripomenie koncert s názvom Protestsongy. Hlas slobody v Strednej Európe.

V priestoroch Bratislavského hradu sa 14. novembra uskutoční vernisáž výstavy N89. Cesta k slobode, ktorá približuje priebeh a dôsledky udalostí Nežnej revolúcie na Slovensku. Výstava je spoločným dielom ÚPN, SNM a Klubu.

15. novembra sa v Primaciálnom paláci uskutoční vyhodnotenie celoštátnej súťaže pre školy s názvom November 89 a My. 

16. novembra si Nežnú revolúciu pripomenieme Slánvostným koncertom v Slovenskom národnom divadle.

Program Festivalu slobody doplnia viaceré výstavy: Sametová/Nežná pripravená v spolupráci s Českým centrom v Bratislave (Primaciálny palác, Nádvorie sv. Juraja), Železná opona v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi pripravená v spolupráci s Istracentrom a tiež Pocta slobode na hrade Devín. Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu 11. novembra 2019, kde je vstup len na pozvánky.

Medzi podujatia, ktoré pripravil Úrad vlády v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR patria napr.:

V Slovenskom národnom múzeu je to Komplexný múzejný výstavný projekt ohraničený Nežnou revolúciou a prvými slobodnými voľbami v júni 1990. Pripravené budú multimediálne programy, audiovizuálne prezentácie, videá s osobnosťami Novembra 89.

Tematické nasvietenie na priečelí Bratislavského hradu. Vizuálne zaujímavá prezentácia Nežnej revolúcie, najmä vytvorenie multimediálnej prezentácie.

V Slovenskej národnej galérii 30 rokov slobody - Výstavný projekt venovaný významnej predstaviteľke slovenského vizuálneho umenia Anne Daučíkovej, Kornelovi Földvárymu (fenomén životného štýlu) a digitálny projekt - "ČAS-OPIS" Júliusa Kollera (Anti-umenie), v ktorom dokumentoval udalosti od zlomového roku 1989.

V Slovenskej filharmónii (11. - 17.November)  Slávnostný koncert - Spoločné vystúpenie orchestrov SF a Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, dirigent P. Valentovič. Alexander Moyzes: Symfónia č. 8, op. 64 „21. 8. 1968“; Miloslav Kabeláč: Mystérium času, passacaglia pre veľký orchester; Ľubica Čekovská: Premiéra nového diela pre zbor a orchester.

V Národnom osvetovom centre Diskusné večery vo V Klube - Séria 10 diskusných večerov.

November 89´si pripomenie aj hlavné mesto. Výstava fotografií zachytávajúca výnimočné udalosti, ktorých scénou a prostredím bolo MDPOH s názvom Divadlo s názorom, výstava unikátnych dobových fotografií rôznych autorov zachytávajúcu pád komunizmu na Slovensku s názvom Nežná revolúcia.sk (16. - 17. november DPOH, foyer, Laurinská ulica). 

 Premietanie pôvodnej divadelnej hry MDPOH - Doktor Macbeth. Diskusia s tvorcami hry Doktor Macbeth – Valeriou Schulczovou a Romanom Olekšákom a s hercami MDPOH – Milom Kráľom a Barborou Švidraňovou. Hudobné vystúpenie skupiny Milo Kráľ Band (16. november DPOH).

- - Inzercia - -