Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zázrak na Obchodnej?

august 16, 2019 - 16:43
Dnes sa na facebookovej stránke "Toto je Bratislava" objavila fotografia zrekonštruovanej budovy na Obchodnej 48. Ide o budovu, v ktorej bola dlhé roky krčma Eden Pub. Táto zmena mnohých nielen potešila ale aj motivovala.
Foto: 
fb toto je Bbratislava

Na Obchodnej ulici dlhodobo pôsobí občianske združenie "Obchodná a okolie", ktorého cieľom je urobiť z hlavnej nákupnej ulice Bratislavy atraktívnejšiu, prehľadnejšiu a hlavne prieteľskejšiu ulicu. Občianske združenie nadviazalo na unikátnu spoluprácu medzi miestnymi obchodníkmi, majiteľmi budov, samosprávou a pamiatkarmi, aby spoločne čelili vizuálnemu smogu. Spoločne tak od roku 2016 hľadajú cestu, ako postupne premeniť fasády budov podľa novej regulácie a tým zlepšiť imidž ulice a okolitej štvrte.V roku 2015 uzrela svetlo sveta štúdia,  ktorá zmapovala socio-ekonomický profil a potenciál ulice. Jej cieľom bolo identifikovať problémy a potenciály lokality a pomôcť nastaviť kroky všetkých aktérov v procese revitalizácie Obchodnej ulice a jej okolia. Štúdia sa podarila zabezpečiť vďaka príspevkom od desiatok prevádzok a vlastnou investíciou. V ostatnom období nie je o občianskom združení počuť, posledná správa aj na ich webovej stránke je z decembra 2018.

Dobrá správa ale je, že  iniciatívy sa chopil magistrát. Prostredníctovm anonymného dotazníka, ktorý v marci zverejnil na svojej webovej stránke a tiež na sociálnych sieťach žiadal verejnosť o jeho vyplnenie. Dotazník má samospráve pomôcť k zavedeniu najvhodnejších opatrení. Prvým opatrením je zriadenie pracoviska mestskej polície. Pracovisko by sa malo otvárať už v najbližších dňoch. Pripravuje aj ďalšie opatrenia, resp. sériu opatrení, ktoré by mal čoskoro predstaviť.

Ale vráťme sa na záčiatok. Na sociálnych sieťach sa spustila živá diskusia. Mnohí ľudia považujú novú budovu za zázrak. A dúfajú, že takýchto "zárakov" bude viac. 

Žiadny zázrak. Zrekonštruovaná budova dostala nového nájomníka, ktorému záleží na tom, ako bude jeho gastroprevádzka, či hostel vyzerať. Takých ale nie je veľa. Na Slovensku akosi typické, že každý chce rýchlo zarobiť. Čo môže samospráva urobiť, aby sa na obchodnej udialo takýchto zázrakov viac a Obchodná bola opäť raz príjemnou a atraktívnnou ulicou? 

Jednou z  foriem, ktorou môže mesto efektívne zmeniť verejný priestor je jeho regulácia.  Príkladom prísnej regulácie je napríklad Viedeň. 

Vždy sa nájdu takí, ktorí sa nechcú prispôsobiť. Čo v takomto prípade? Pokuty, upozornenia a zasa len pokuty, prípadne, ak je neprispôsobivý nájomník, zrušenie zmluvy. To všetko je však na dlhé lakte. Oveľa jednoduchšie je odobratie živnosti. Jednoduchšie, ale nie na Slovensku. Živnostenský úrad totiž spadá pod štátnu správu, konkrétne pod Ministerstvo vnútra SR. Ako v Kocúrkove....

 

 

- - Inzercia - -