Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dokážete spoznať svoju sokyňu? Výskumy našli odpoveď

marec 22, 2019 - 17:00
Každá žena má v sebe (vraj) vnútorný alarm, vďaka ktorému vie rozoznať blížiace sa nebezpečenstvo. Nebezpečenstvo v podobe inej ženy.
Foto: 
Shutterstock

Presne to tvrdia iniciátori zaujímavého prieskumu. Ale pekne poporiadku

Ovulácia a zmeny na tele

Zdá sa vám, že počas ovulácie vyzeráte inak? Nemusí to byť iba vaša domnienka. Počas tejto plodnej etapy menštruačného cyklu sa skutočne mení spôsob chôdze, naše vyžarovanie i pokožka. Je zdravá, prekrvenejšia, líčka červenšie a pre mužov bývame určite atraktívnejšie. Práve tieto signály im majú naznačiť, že sme na vrchole plodnosti. Dokážeme však spoznať ovulujúcu ženu aj my? Na to si posvietil tím vedcov z Bernskej univerzity.

Znalci oslovili 160 žien, aby posúdili fotografie rôznych žien vyhotovených v čase ich ovulácie, ale i mimo nej. Následne mali v dotazníku uviesť, na ktorej z dvoch fotografií sa im zdá daná žena krajšia. Kým muži v rovnakom prieskume, avšak realizovanom dávnejšie, označili ovulujúcu ženu za atraktívnejšiu, ženy špeciálny "cit" pre danú vec nemali. Potom prišla na rad druhá časť prieskumu.

V nej vedci vyzvali 60 žien s úlohou vybrať fotografie tých, ktoré považujú za potenciálne sokyne. Na obrázkoch opäť figurovali ženy v čase ovulácie i mimo nej. Vznikla zaujímavá súvislosť: ženy s vyššou hladinou estradiolu (patrí k estrogénom – steroidným hormónom, ktoré kontrolujú pohlavný vývoj žien, podporujú rast a funkciu ženských pohlavných orgánov), označovali fotografie žien v čase ovulácie za príťažlivejšie.

Estradiol tak môže napomôcť ženám rozoznať ich rivalky, pokiaľ je reč o reprodukcii. Existuje totiž veľa z nás, ktoré máme strach z partnerovej nevery. O to viac z jeho úletu so ženou, s ktorou by potenciálne mohol splodiť dieťa. Ak patríte do tejto kategórie, veríme, že vás nedávny výskum zaujal. :-)

- - Inzercia - -