Dnes je streda, 26.január 2022, meniny má: Tamara
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Desatoro správneho umývania vlasov

september 24, 2018 - 10:29
Je jedno, či máte dlhé alebo krátke vlasy, či sú farbené alebo sa chválite prirodzeným odtieňom... Ak chcete, aby boli zdravé, plné lesku a čo najviac vás „poslúchali“, musíte sa im venovať. A začnite umývaním...
Foto: 
shutterstock.com

Hoci sa to nezdá, krásu vlasov najviac ovplyvňuje to najjednoduchšie – umývanie. Je to taký „banálny“ krok, že ho väčšina žien stále podceňuje. Výsledok potom, samozrejme, za veľa nestojí, a nevylepší ho ani najlepší strih, ani lak so žiarivým leskom. Umývanie vlasov je niečo podobné ako čistenie a odličovanie v starostlivosti o pleť. Skrátka, bez dobrého umytia je ďalšie rozmaznávanie a skrášľovanie neúčinné a často zbytočné. Pusťte sa teda spolu s nami do revízie vašich zaužívaných rituálov a výsledok vás prekvapí – od tej chvíle budete so svojimi vlasmi určite spokojná.

Desatoro správneho umývania

1. Aký je ten pravý?

Šampón a kondicionér vyberajte podľa typu vlasov (farbené, melírované, mastné, jemné, zvlnené…) alebo účinku, ktorý očakávate – lesk, regenerácia, ochrana, väčší objem a pod. Ak nenájdete v ponuke to, čo potrebujete, alebo riešite dva problémy naraz, vyberte si, čomu dáte v starostlivosti prednosť. Na lepšie zorientovanie: zvlneným vlasom dožičte hydratačný šampón, ak sú farbené, použite po umytí kondicionér na farbené vlasy, ak sú melírované a zosvetlené, zvoľte starostlivosť pre poškodené vlasy, najlepšie od jednej značky. Ak vás trápia lupiny alebo vypadávanie vlasov, podriaďte starostlivosť týmto problémom a zvlnené vlasy riešte až stylingovými prípravkami.

2. Šampónom šetrite

Ideálne je použiť čajovú lyžičku šampónu. Veľké množstvo šampónu nie je nevyhnutné, a to aj keď si vlasy umývate raz za tri dni. Vlasy sú totiž ako huba a pojmú len určité množstvo vody a prípravku, nadbytok bez akéhokoľvek využitia stečie. Ale vlasy umývajte dvakrát.

3. Správna technika

Malé množstvo šampónu napeňte v dlaniach a votrite do vlasov. Vlasy nešúchajte, zamerajte sa na umývanie pokožky hlavy. Nedrhnite ju nechtami, ani netlačte, skôr pokožku jemne masírujte bruškami prstov. Šampón na vlasoch nenechávajte príliš dlho. Ak si vlasy umývate denne, stačí jedno šampónovanie. Keď sa pri prvom umývaní pena nevytvorí, vlasy opláchnite a znovu šampónujte. Vlasy umývajte podľa potreby. Z častého umývania nemajte obavy, šampóny sú šetrné a určené aj na denné používanie.

4. Oplachovanie je veda

Ani pri tomto kroku vodou nešetrite. Pred umytím vlasy dôkladne prepláchnite teplou vodou. Štruktúra vlasov sa otvorí a všetky nečistoty (prach, zvyšky stylingových prípravkov a pod.) sa uvoľnia. Je to jednoduchý krok, pričom súčasne zmenšíte spotrebu šampónu. Neukracujte ani oplachovanie a vymývanie ďalších ošetrujúcich prípravkov, venujte mu trikrát viac času ako umývaniu. Zvyšky kozmetiky totiž vlasy zaťažia a rýchlejšie strátia objem. Čistý vlas spoznáte podľa toho, že po umytí je na dotyk drsný, drhne a akoby vŕzga.

5. Kondicionér sa vyplatí

Kondicionér potrebujú všetky vlasy, dokonca aj mužské. Pri dĺžke nad 5 cm je kondicionér nevyhnutný, vlasy ochráni a uhladí, dodá im hydratáciu aj lesk. Vlasy sú totiž namáhané nielen chemicky, ale aj mechanicky. Pôsobia na ne vietor, slnko, zima, kefovanie, vlastná úprava účesu... Po umytí zbavte vlasy uterákom prebytočnej vody, do dlane naneste kondicionér v množstve veľkosti vlašského orecha a votrite ho do dĺžok. Nikdy nie priamo na pokožku. A dodržiavajte čas aplikácie. Kondicionér starostlivo opláchnite. Ak chcete zosilniť účinok, zabaľte vlasy po jeho aplikácii do nahriateho uteráka.

6. Učesaná neučesaná

Vlasy nemusíte pred umývaním rozčesávať. Stačí ich prečesať prstami, zvlnené vlasy nečešte vôbec. Prečešte ich až po aplikovaní kondicionéra, lepšie sa zachytí na každom vlase. Pri česaní postupujte pomaly, od končekov smerom nahor. Nikdy nie silou a šklbaním. Vhodné sú hrebene so širokými zubami a kefy s pružnými mäkkými zubami a štetinkami.

7. Pozor – krehké!

Myslite na to, že mokré vlasy sú zraniteľné. Nikdy ich uterákom nedrhnite, narušíte štruktúru povrchu. Zabaľte ich do turbana z uteráka a nechajte vodu z vlasov odsať. Naozaj stačí chvíľka, kým si pripravíte fén a kefu. Potom vlasy rozčešte, vyfénujte do sucha alebo ich nechajte prirodzene uschnúť. Nikdy nechoďte spať s mokrými vlasmi ani ich nedávajte do gumičky. Polámu sa!

8. Babské rady nad zlato?

V rámci osvedčených rád sa odporúča olivový olej, vajíčko, oplachovanie octom, žihľavovým či brezovým nálevom a pod. Ale ich používanie dnes veľký zmysel nemá. Súčasné receptúry vlasovej kozmetiky sú dokonale prepracované a využívajú z prírodných zdrojov to najlepšie. A vo vyváženom množstve, takže pri správnom umývaní vlasy nezaťažíte a doprajete im všetko, čo potrebujú.

9. Zmena z času na čas neprekáža

Zmeniť občas typ šampónu kaderníci odporúčajú. A nesúvisí to len so zmenami vlasov, keď ich napríklad začnete farbiť alebo sú po dovolenke suché a poškodené, ale aj s tým, že väčšinou nikdy neriešite len jeden problém. Starostlivosť občas obmeňte a nebojte sa prípravky medzi sebou kombinovať. Prispôsobte ju ročnému obdobiu – na konci zimy dožičte vlasom hydratáciu, v lete používajte na ochranu vlasov prípravky s UV filtrami.

10. Ako na masáž počas umývania?

Masáž hlavy si „naordinujte“ pri každom umývaní vlasov. Nejde len o príjemné pocity a skvelú relaxáciu. Masáž stimuluje nervové zakončenia, uvoľňuje únavu, napätie a stres, prekrví pokožku hlavy a zlepší zásobovanie korienkov vlasov živinami. Robte ju bruškami prstov, opisujte malé krúžky po pokožke celej hlavy od kontúry čela smerom dozadu. Alebo pritisnite brušká prstov na pokožku hlavy nad čelom a masáž robte pohybom prstov od seba a k sebe, na pokožku prstami „kreslite“ cik-cak čiaru. Pomaly sa pri tom posúvajte smerom dozadu.

- - Inzercia - -