Dnes je nedeľa, 29.máj 2022, meniny má: Vilma
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kráľovná krásy Uhorska bola Slovenka: Očarila celú krajinu!

apríl 04, 2017 - 07:00
V apríli roku 1917, keď tlačiarenské rotačky chrlili množstvo smutných správ z bojísk 1. svetovej vojny, redaktori jedných budapeštianskych novín v snahe odľahčiť krutú realitu prišli ako prví s nápadom vyhlásiť súťaž krásy.
Foto: 

Noviny sa dostali aj do rúk mladej, devätnásťročnej dievčiny z mestečka Chynorany Márie Perényiovej. Micika, ako ju doma volali, si sadla pred zrkadlo, koketne prehodila bujnou hrivou vlasov, spokojne sa usmiala na svoj obraz a usúdila, že je naozaj pekná. Lenže krása nestačila.

Dievčina bola totiž dcérou riaditeľa Chynorianskej ľudovej banky Jozefa Perényiho a tak bola príslušníčkou miestnej smotánky. Musela pozbierať všetku svoju odvahu, aby rodičom predostrela svoju túžbu zabojovať o titul najkrajšej dievčiny Uhorska.

Prečítajte si tiež: Dánske princezné, ktoré sa prizerali na skazu rodiny...

So svojou túžbou sa najprv zverila len bratovi Elemírovi, ktorý bol práve doma na mimoriadnej dovolenke, keďže pred dvoma rokmi narukoval na východný ruský front. Videl, ako sa rúca starý svet aj so svojimi hodnotami, a tak sestru v jej odhodlaní všemožne podporoval.

No aj tak to nebolo jednoduché. Mamičku, tak ako sa na slušnú ženu patrí, pri vyslovení žiadosti obchádzali mdloby, veď čo si ľudia pomyslia, a otecko tiež nesršal nadšením pri predstave, že sa jeho krásna dcéra bude pretŕčať pred cudzími ľuďmi v takom veľkom meste, ako je Budapešť. No slečna sa nedala. Párkrát trucovito dupla nôžkou, pustila slzu z krásneho oka a to otca obmäkčilo. Celá nadšená poslala na adresu redakcie svoju fotografiu a oni ju pozvali na súťaž.

Krásna a vzdelaná

Micika nemala len pôvabnú tváričku, ale pýšila sa aj štíhlou postavou. Popri štúdiu na gymnáziu sa aktívne venovala vodným športom, veslovaniu, korčuľovaniu, tenisu. Doma mala na to vytvorené všetky podmienky. 

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č. 14-15

- - Inzercia - -