Dnes je sobota, 25.jún 2022, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Všetky herne z mesta zmiznú

marec 30, 2017 - 18:33
Približne tristo herní, ktoré sú v súčasnosti v hlavnom meste SR Bratislave, z mesta postupne zmiznú. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Foto: 

 Poslankyňa Dana Čahojová dnes ráno navrhla, aby zastupiteľstvo hlasovalo o bode ako o celku, teda tak, ako ho predložil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Poslanci tak hlasovali o tom, či hazard z mesta úplne zmizne, alebo všetky herne v meste ostanú. Z tridsiatich prítomných poslancov hlasovalo za zákaz hazardu v meste 27 poslancov, zdržal sa jeden a dvaja nehlasovali. VZN o zákaze herní na území Bratislavy začne platiť od začiatku mája. Poslanci dnes vyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch. Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných je 98 118.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal bol po hlasovaní spokojný a podľa neho je toto pre mesto veľmi dôležitý výsledok. „Mesto prestane vydávať ďalšie licencie pre herne,“ dodal s tým, že herne budú z mesta miznúť postupne, keď im prestanú platiť zmluvy. Pre zrušenie herní príde Bratislava o približne tri milióny eur ročne. „Nepozerám sa na to cez peniaze, chýbať budú, ale niekde ich nájdeme,“ poznamenal primátor.

Z výsledku hlasovania sa tešil aj poslanec a zároveň starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory Ján Mrva, ktorý za zákaz hazardu dlhodobo bojuje. „Konečne sa to podarilo, počítal som s tým, že by sa to mohlo vydariť. Som nadšený, že sme vypočuli vôľu ľudí,“ pripomenul.

Asociácia zábavy a hier (AZAH) považuje dnešné hlasovanie bratislavského mestského zastupiteľstva za protizákonné a napadne ho na súdoch. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová, na základe právnych analýz a posúdení stavu odborníkmi prevádzkovatelia trvajú na tom, že o VZN, ktoré vzniká na základe petície, nie je možné hlasovať dvakrát. „Asociácia sa celý čas vyhrážala, nech sa vyhrážajú ďalej, nech sa páči,“ reagoval po hlasovaní Nesrovnal.

Niektorí poslanci chceli, aby mali možnosť VZN rozdeliť na štyri časti, o každej by poslanci hlasovali zvlášť. Prvou kategóriou boli hotely, motely, penzióny, druhou obchod a služby, v tretej boli kultúra a verejná zábava, posledná kategória boli bytové domy. Vo februári im to však neumožnili, dnes predkladali návrh VZN v pôvodnom znení. Pred hlasovaním o zákaze hazardu z rokovacej sály odišli niekoľkí poslanci, ktorí sa na hlasovaní nechceli zúčastniť. Nepáčilo sa im, že zastupiteľstvo nebude hlasovať o regulácii hazardu v meste. Bol medzi nimi aj poslanec Martin Borguľa. „Rokovanie som opustil práve pre to, že nás neboli ochotní pripustiť k tomu, aby sme hlasovali o jednotlivých kategóriách,“ poznamenal s tým, že po tomto hlasovaní podľa neho stratilo bratislavské zastupiteľstvo autoritu. „Bude ma mrzieť, že zmiznú turistické atrakcie, mrzí ma aj chovanie kolegov. Keď mali väčšinu hlasov na to, že zakázali hazard, tak mali väčšinu hlasov aj na jednotlivé body,“ ukončil Borguľa.

Hlasovania sa rovnako ako vo februári ako jediný zdržal poslanec Oliver Kríž. „Svoj názor som nezmenil, stále ho mám taký, že úplný zákaz nie je dobrý. Bolo by lepšie rozdeliť hlasovanie do kategórií. Zo skúsenosti vieme, že absolútne zákazy a príkazy sa vždy minú účinku,“ doplnil Kríž s tým, že vôľu zastupiteľstva však rešpektuje. 

Bratislavské mestské zastupiteľstvo dnes o zákaze hazardu rokovalo už druhýkrát. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok 16. februára totiž rozhodli o tom, že približne tristo herní z mesta nezmizne. Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo trojpätinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh vtedy hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Aby zastupiteľstvo VZN prijalo, chýbal jeden hlas poslanca. Primátor Ivo Nesrovnal po februárovom hlasovaní informoval, že chce, aby mestskí poslanci opäť rokovali a hlasovali o návrhu všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu na území hlavného mesta na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Hlavné mesto uvádza, že  podľa rokovacieho poriadku je možné o rovnakom materiáli hlasovať na dvoch po sebe nasledujúcich rokovaniach.