Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Odvážne princezné v nebezpečných časoch

marec 23, 2017 - 11:25
Poddaní ich milovali za statočnosť, s akou spolu s nimi čelili aj tým najkrutejším chvíľam v živote ich národov. Morálku a ľudskosť povýšili nad svoj kráľovský štatút a vyslúžili si tým aj úctu svetových mocností.
Foto: 

Vo svojich súkromných životoch sa aj ony dopúšťali chýb, niekedy tieto ich prehrešky zostali navždy zabudnuté, inokedy boli kruto potrestané.

Príliš ťažká koruna: Luxemburská veľkovojvodkyňa Charlotta

Šiesteho novembra roku 1919 sa nad Luxemburským kniežatstvom vznášala nepríjemná sivá hmla, ktorá neprepustila ani jediný lúč slnka. Na pozadí sychravého dňa však zažiarila hviezda, ktorá aj v nadchádzajúcich ťažkých časoch bude ochraňovať tento štát aj jeho obyvateľov. Tým svetlom bola mladá veľkovojvodkyňa Charlotta, ktorá kráčala k oltáru v nádherných snehobielych šatách, zdobených diamantmi, aby povedala svoje áno bourbonsko-parmskému  princovi Felixovi.

Bude vás zaujímať: Statočné princezné v nebezpečných časoch

V tej chvíli si myslela, že toto šťastie jej vydrží naveky. No mýlila sa. Žila a vládla v prvej polovici dvadsiateho storočia, udalosti ktorého nebrali ohľad na súkromné životy nikoho. Mocných tohto sveta nevynímajúc.

Kňažná z vôle ľudu

Trón pripadol Charlotte nečakaným spôsobom. Keď v roku 1912 umrel jej otec veľkovojvoda Viliam IV., vláda prešla do rúk jej staršej sestry Márie Adelaide. Tá sa bohužiaľ zdiskreditovala počas udalostí prvej svetovej vojny svojou príliš veľkou ústretovosťou voči predstaviteľom nemeckej okupačnej moci. Okrem toho, že bola politicky veľmi neprezieravá, bola aj veľmi autoritatívna voči vlastnej vláde, a keď jej ministri vyčítali nerozumné konanie, reagovala tým, že rozpustila poslaneckú snemovňu.

Luxemburčania jej to neodpustili a rok po skončení konfliktu musela abdikovať v prospech mladšej sestry Charlotty. Tá sa poučila z chýb svojej predchodkyne a len čo prevzala žezlo moci, vypísala referendum, v ktorom sa mohli obyvatelia rozhodnúť, či si želajú zachovať monarchiu, alebo naopak dajú prednosť republike. 

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.12

- - Inzercia - -