Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Janko Slezák: Divadlo už nie je moja priorita

marec 17, 2017 - 07:01
Vynikajúci herec, tanečník, spevák a v nesposlednom rade športovec. Superlatívmi na JANKA SLEZÁKA vôbec nemusíme šetriť. Avšak umelecké kariéra pre neho už nehrá prvé husle. Teraz sa chce venovať najmä prírode a jej ochrane.
Foto: 

Účinkovali ste už desiatkách muzikáloch, ale ľudia si vás spájajú najmä ako Jánošíka a nástupcu Michala Dočolomanského. Štve vás táto nálepka?

Ako sa to vezme. Bola to pre mňa česť a ani vo sne mi nenapadlo, že by som ja niekedy hral Jánošíka a to už ani nehovorím o tom, že by mi Miško Dočolomanský predával na javisku valašku. Na druhej strane, nebol som o tom presvedčený, že to je dobrý nápad. Ľudia si to vždy budú v prvom rade spájať s pánom Dočolomanským a ja sa mu tento post ani neopovažujem brať, nikdy som nemal v úmysle niekoho nahrádzať… rád by som bol s pokorou jeho dôstojným pokračovateľom v tomto diele. Inak si idem vlastnou cestou.

janslezak001.jpg

Foto: 
Zdenko Hanout - Na skle maľované

Za prácou muzikálového herca sa skrýva obrovské množstvo úsilia a hodiny tréningov, čo si častokrát mnohí ani neuvedomujú…

Za prácou každého jedného, kto chce niečo robiť poctivo a dobre je kopec roboty a úsilia. Záleží to opäť aj na pohľade na vec. Je potrebné stále vedome pracovať na technike spevu, absolvovať tanečné tréningy, vzdelávať sa, ja aj veľa športujem a treba dodriavať zdravú životosprávu. Potom sú to často aj špeciálne zručnosti spojené s postavou, ktorú stvárňujete a ktoré treba naozaj zvládnuť na úrovni, akú si postava vyžaduje. Toto všetko a kondíciu si v divadle nevybudujete. V podstate, to čo interpreta posúva, musíte oddrieť vo svojom voľnom čase po práci a často mimo priestory divadla. Samozrejme, že v odmene to zohľadnené nie je. Ak mám byť úprimný, nie všetci takto komplexne na sebe pracujú. A obvykle to býva spojené s tým, že práve tí majú najväčšie ambície a mienku o svojom remesle. Rovnako tak vyžadujú aj výsledky, no často ich úprimné úsilie a pregnantnosť ja vidím ako veľmi priemernú a rovnako tak aj výkon.

Kedy sa u vás začalo prejavovať to, že budete hercom a spevákom?

:) Tak som sa okolo toho motal už od detstva, ale nikdy som tomu neprikladal fatálnu vážnosť. Bol to koníček a opäť ním je. Už nie som profesionál. S divadlom som skončil ako so zamestnaním. Dohrávam veci rozbehnuté, niektoré by som aj rád pustil, ale vďaka nerovnému zmluvnému vzťahu je to pre interpreta komplikované, tak to poctivo a ako najlepšie viem, dobojujem. Ďalej už budem hrať len v prípade, ak ma bude zaujímať titul, postava, režisér, obsadenie a odmena. Samozrejme, že kompromis sa vždy dá urobiť, záleží na okolnostiach. No už budem v tomto oveľa citovejší a tým pádom z môjho uhla pohľadu paradoxne profesionálnejší. Je možné, že už si nezahrám, ale som to ochotný risknúť. Podotýkam, že slovo odmena som použil zámerne. Robím projekty aj bez nároku na honorár a majú pre mňa často väčšiu remeselnú hodnotu ako najnavštevovanejšie predstavenia.

Viete si predstaviť, že by sa niekedy v budúcnosti vrátili k vášmu pôvodnému plánu a stali sa biológom?

Už som sa k niečomu podobnému vrátil. S mojimi kamarátmi pracujeme na vývoji novej aplikácie, ktorej pointa je práve v ekológii. Ide o prírodu a o ľudí. Sme jej súčasťou a to chceme týmto projektom pripomenúť. Všetko sa včas dozviete. Okrem toho učím, ja radšej hovorím, že spolupracujem, na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, kde s mojou kamoškou a výbornou herečkou a speváčkou Martinkou Michalcovou vedieme jednu skupinu 2. ročníka herectva.

janslezak004.jpg

Foto: 
arc J.S.

Čo momentálne najviac zamestnáva váš čas?

Momentálne mám pred premiérou v Ostrave v ND Moravskoslezském muzikálu Rebecca. Zamestnávajú ma moje decká v škole, ktoré by som za nič nevymenil. Po premiére začnem opäť trénovať s atletmi z Malaciek a musím si ostrihať vinohrad, čo už dávno malo byť hotové. :) No a samozrejme moja nová práca.

Udržiavate sa v skvelej kondičke a nie je tajomstvom, že na nej tvrdo pracujete. Záleží vám na imidži?

Samozrejme, že áno. Je to súčať môjho koníčka (divadlo). Predávam sa ako komplex a to k tomu patrí. No aj keby ma táto oblasť nezaujímala, aj tak by som na sebe pracoval, pretože to vychádza z mojej prirodzenosti. Jednoducho ma to baví, ja sa do toho nijako nútiť nemusím. Rovnako tak sa stále hrabem v odborných časopisoch, knihách a vyhľadávam kopec informácií na nete. Som vedomostí chtivá bytosť.

Momentálne vás diváci môžu vidieť účinkovať i v muzikály Mačky. Ako ste reagovali na špecifické kostýmy, ktoré sú v predstavení?

Nijako zvlášť. Som zvyknutý už na hocičo. Mňa skôr šokovalo, keď som bol oslovený, či by som sa neskúsil maľovať sám. :)) Úroveň mojich výtvarných zručností je tak v materskej škôlke. Vysvetlili mi však ,,maľovačky tiel” ako na to. Prvý krát mi to trvalo hodinu a pol a teraz to dám tak za 35 minút. Inak Mačky robím veľmi rád. Supervízia, sa vyjadrila, že výkony sólistov sú na svetovej úrovni. Tak sa tešíme. A preto je to aj jeden z mála projektov, v ktorom budem aj naďalej účinkovať. Inak dajú fyzicky veľmi zabrať a to hlavne vďaka náročným, ale krásnym a nápaditým choreografiám Lacka Cmoreja.

janslezak003.jpg

Foto: 
arc J.S.

17430651_1576405989043856_491739264_o.jpg

Foto: 
Ctibor Bachratý - Cats

V jednom rozhovore ste povedali, že milujete vidiek a máte rodinné hospodárstvo v Bielych Karpatoch. Koľko času tam trávite?

Hospodárstvo máme, to je pravda a trávim tam toľko času, ako to je len možné. Vidiek je pre mňa domov, mesto je pre mňa práca pre peniaze. Ja ani nežijem v Bratislave, ale nežil by som ani v inom meste. Potrebujem lúku, les, kopec, potok, pokoj… jednoducho prírodu.

Ktorá z hospodárskych prác vám najviac prekáža?

Žiadna. Robím, čo je treba. A napríklad kydanie hoja z ovčína je väčšinou moja robota. Rád strihám stromky, rád sejem a sadím, aj kosenie a sená ma bavia. Ak k tomu pridám kálanie dreva, tak to všetko a viac je perfektný silový tréning, kde trénujete aj vytrvalosť a morálno vôľové vlastnosti a naviac na čerstvom vzduchu a u nás aj v kopcovitom teréne. :) Vlastne naozaj robím rád všetko. My tomu s našimi hovoríme, že čo príde k chuti. A keď ti príde k chuti, tak ti proste chutí. Akurát, nerád zberám malé odrody sliviek. Strášne to trvá, než naplníte kýbel. :)

O čom teraz snívate ak to nie je tajné?

Musím priznať, že som v poslednom čase stále dostával impulzy, ktoré ma nabádali na zmenu, ktorú si v sebe nesiem pár rokov. Tak som ich počúvol a to rieši aj moje sny. Rád by som, aby som mohol stále robiť to, čo ma baví. Aby som mohol byť stále s tými, ktorí sú mi najbližší a stretával ďalších. Myslím, že v tom je zahrnuté všetko. A asi ma majú hore radi, lebo je mi to celkom dopriate.

- - Inzercia - -