Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ekaterina Pervushina ako Medora vo veľkolepom baletnom titule Korzár

marec 10, 2017 - 14:34
Balet Adolpha Charlesa Adama (1803 – 1856) Korzár je jedným z majstrovských diel éry romantického baletu a spolu s jeho ďalším slávnym dielom Giselle je súčasťou zlatého fondu svetového baletného repertoáru. Už 17. marca stvárni krásnu Grékyňu Medoru Ekaterina Pervushina z Ruského štátneho baletu v Samare.
Foto: 

Ekaterina Pervushina, absolventka Baletnej akadémie v Perme a členka Štátneho baletu v Samare. Vo svojom repertoári má okrem Medory z Korzára hlavné postavy z baletov: Spiaca krásavica, Romeo a Júlia, Paquita, Armida, Giselle, Luskáčik a ďalšie. Je držiteľkou mnohých ocenení z baletných súťaží, najmä z medzinárodnej baletnej súťaže Arabesque (2008 – 2010), je víťazkou medzinárodnej choreografickej súťaže Tanzolypm Berlin. Na Slovensku – podobne ako Yerkin Rakhmatullayev – vystúpi po prvý raz.

Korzár (Le Corsaire) je výrazným odtlačkom estetiky romantického divadla. V príbehu z dobrodružného života korzárov nechýba vášeň, dráma, nebezpečenstvo a exotika. Tento výpravný titul na motívy básne G. Byrona naštudoval v roku 2015 Vasilij Medvedev podľa Mariusa Ivanoviča Petipu. Balet Korzár je v poradí jeho druhou spoluprácou s Baletom SND. Prvou bol balet Eugen Onegin na hudobnú koláž z tvorby P. I. Čajkovského. Balet Korzár sa zrodili vo Francúzsku, ale jeho ďalšia existencia, ako aj dnešná podoba sú úzko späté s inscenačnou tradíciou Imperátorských divadiel cárskeho Ruska.

Marius Petipa uviedol svojho Korzára po prvý raz v roku 1863 v Petrohrade, ale skutočne významnou bola až inscenácia z roku 1868. V druhom prípade obohatil partitúru o hudbu Cesareho Pugniho a Lea Delibesa (Oživený sad). Posledná verzia z roku 1899, doplnená o hudbu ďalších autorov, sa stala vzorom pre jeho nasledovníkov, choreografov, vďaka ktorým dielo prežilo dodnes. Historizujúca podobnosť bola aj motívom scénografie. Scénu a kostýmy do baletu Korzár vytvoril Pavel Juráš s prihliadnutím na tradíciu výtvarného spracovania inscenácie v Imperátorských divadlách a dobových nákresov scény.

O hudobné naštudovanie baletu s orchestrom SND sa postaral renomovaný baletný dirigent Alexander Anissimov, ktorý orchester na predstaveniach vedie v alternácii s domácim dirigentom Baletu SND Dušanom Štefánekom.

Po boku Ekateriny Pervushinovej sa predstaví taktiež hosťujúci umelec Yerkin Rakhmatullayev v úlohe korzára Konráda. Rodák z Astany je okrem iného víťazom ceny Petipa Heritage Foundation, ceny za najlepšiu interpretáciu klasického dedičstva, ktorá vznikla na podnet Baletu SND špeciálne pre Medzinárodnú baletnú súťaž v Astane. Obaja sólisti sú laureátmi medzinárodných baletných súťaží.

- - Inzercia - -