Dnes je sobota, 25.jún 2022, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Počas víkendu budú v Starom Meste fašiangové slávnosti

február 09, 2017 - 11:30
Nadchádzajúci víkend sa v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto uskutočnia fašiangové slávnosti.
Foto: 

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková, uskutočnia sa v sobotu 11. februára v historickom centre Bratislavy na Hviezdoslavovom námestí a v Zichyho paláci. Mestská časť pre ľudí pripravila kultúrny aj gastronomický program.

7.jpg

Foto: 
SITA

Podľa Gubkovej fašiangový sprievod v maskách sa o 10:30 vydá z Hviezdoslavovho námestia cez Strakovú, Ventúrsku do Zichyho paláca. Následne od 11:00 do 16:00 budú v Zichyho paláci tvorivé dielne a vystúpenia pre deti. O 14.00 Vajnorský okrášľovací spolok priblíži fašiangové zvyky a po celý deň si ľudia na Hviezdoslavovom námestí budú môcť vychutnať tradičnú zabíjačku.

14.jpg

Foto: 
SITA

Fašiangy je obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Posledné tri dni sú už tradične spojené so zábavou. Tento rok Popolcová streda pripadá na 1. marca. Do konca prvej svetovej vojny sa o fašiangovú zábavu v mestách starali remeselnícke cechy a hlavnými organizátormi boli tovariši. Oslavy sa väčšinou konali v dome majstra, pretože tu sa vítali noví tovariši, ktorým majster poskytol krátkodobé ubytovanie. Museli však uspieť v rôznych skúškach. Jednotlivé cechy organizovali aj uličné sprievody. Mlynári behali na chodúľoch, debnári krútili nad hlavami obručami a podobne.

- - Inzercia - -