Dnes je sobota, 25.jún 2022, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Brazílske expedície Schusterovcov možno spoznať na Hrade

október 28, 2016 - 09:28
V Brazílii si rodinu Schusterovcov vážia pre dokumentačnú aj popularizačnú hodnotu ich expedícii. Dôkazom toho je aj fakt, že od júla 2001 nesie jedno z námestí v hlavnom meste štátu Tocantins, v meste Palmas, názov Námestie SR. Dokumentuje to jedna z fotografií na výstave Štyri generácie Schusterovcov cez vnútrozemie Brazílie.
Foto: 

Brazíliu ako krajinu blízku srdcu prezidenta Rudolfa Schustera a jeho rodine predstavuje oddnes výstava na Bratislavskom hrade. Expozíciu nazvanú Štyri generácie Schusterovcov cez vnútrozemie Brazílie nájdu záujemcovia v sálach SNM - Historického múzea na treťom poschodí Hradu. Slovenské národné múzeum (SNM) na ňu pozýva do 11. decembra. Výstava zachytáva pomocou filmovej kamery a fotoaparátu obraz brazílskej džungle, krásu a pestrosť jej rastlín a živočíchov, ale aj život zlatokopov a najmä kmeňa parecízskych Indiánov v rokoch 1927 až 2014. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal pre médiá druhý prezident SR Rudolf Schuster, cesty do Brazílie podnikol preto, lebo ho ešte ako dieťa uchvátili zachované časti z dokumentárneho filmu z expedície jeho otca a strýkov v rokoch 1927 - 1928. Otec exprezidenta Alois Schuster sa spolu s Jánom a Michalom Benedikovcami počas nej podieľali na objavení územia súčasného brazílskeho štátu Tocantins. "Túžil som prejsť tú istú trasu ako otec, urobiť z toho rovnaký dokument a porovnávať to. A to sa mi podarilo v 91. roku. Vzniklo z toho sedem 26-minútových dokumentárnych filmov z tých častí, kde otec bol," priblížil motív svojich ciest do Brazílie Rudolf Schuster. Rovnakými trasami následne viedli aj ďalšie dve expedície s deťmi a aj vnukmi exprezidenta.

Prvoradým cieľom Rudolfa Schustera počas návratov na miesta expedície jeho predkov bolo vždy natočiť film. Preto sú fotografie na výstave dokumentárne. No v poslednej miestnosti čaká návštevníkov výber z umeleckých záberov zvierat, rastlín i podôb krajiny džungle, ktoré vznikli počas poslednej cesty v roku 2014. Zaujímavosťou je sledovať vývoj života Indiánov. Tí ešte v roku 2001 žili v tradičných obydliach, no v roku 2014 už svoj tradičný dom ukazovali ako atrakciu a sami bývali v murovaných domoch s vodou. Okrem fotografií z výpravy 2. až 4. generácie v rokoch 1991, 2001 a 2014 zaujmú hneď v úvode výstavy kópie zväčšených unikátnych výstrižkov z 35-milimetrového dokumentárneho filmu z expedície strýkov a otca Rudolfa Schustera z 20. rokov. Celkový obraz o prostredí parecízskych Indiánov dotvárajú ich slávnostné aj bežné predmety, ako sú napríklad rôzne vejáre a oštepy. Vystavené sú i pieskom vytvárané obrazy od indiánskych umelcov, ale aj olejomaľby od Zoltána Nagya tvoriaceho pod umeleckým menom Enzoe. Súčasťou expozície je aj premietanie rovnomerného filmu z brazílskych expedícií Schusterovcov. 

Rudolf Schuster počas svojej aktívnej kariéry, ale aj po nej, precestoval takmer celý svet. Navštívil miesta, na ktoré sa dostal len málokto. Sám Rudolf Schuster hovorí o Brazílii, že sa pre jeho rodinu stala po slovenskej vlasti druhou najbližšou krajinou. "Náš vrúcny vzťah k jednému z najväčších štátov sveta nevznikol po prečítaní cestopisných kníh, ale po nebezpečnej a na tú dobu (1927 – 1928) i riskantnej, no pritom dobrodružnej výprave cez vnútrozemie Brazílie organizovanej strýkom Jánom Benedikom, na ktorej sa zúčastnil môj otec," vysvetľuje Rudolf Schuster vo svojej fotografickej knihe Ako prameň života. Exprezident Brazíliu navštívil o 64 rokov neskôr ako jeho otec Alois a dvaja strýkovia, bratia jeho matky - hlavný organizátor expedície Ján Benedik a jeho brat Michal Benedik. Ich dobrodružná výprava do brazílskej džungle s cieľom natočiť o nej dokumentárny, vtedy ešte nemý film, trvala namiesto plánovaných troch až osem mesiacov. Prežili ju vďaka pomoci miestneho mierumilovného kmeňa parecízskych Indiánov. Tí sa stali akousi druhou rodinou Schusterovcov, ktorí majú doteraz s pôvodnými obyvateľmi Brazílie výborný vzťah. Rudolf Schuster sa ich po prvý raz vydal navštíviť ešte ako veľvyslanec Československa v Kanade, po druhýkrát prišiel ako prezident SR aj so synom a dcérou rok po svojej vážnej chorobe a tretiu expedíciu po stopách svojich predkov podnikol na prosbu vnučky aj so širšou rodinou. Prvá expedícia Rudolfa Schustera bola nečakane dobrodružná, keď ich zajal jeden z indiánskych kmeňov s vidinou výkupného vo výške približne 14 miliónov dolárov. Napokon sa však dohodli s tým, že ich žiadosti, medzi iným na mercedesy, fabriku a iné posúdia a dajú im vedieť. V Brazílii si rodinu Schusterovcov vážia pre dokumentačnú aj popularizačnú hodnotu ich expedícii. Dôkazom toho je nielen podpora výstavy Veľvyslanectvom Brazílskej federatívnej republiky v Bratislave, ale aj fakt, že od júla 2001 nesie jedno z námestí v hlavnom meste štátu Tocantins, v meste Palmas, názov Námestie SR. Súčasťou výstavy je aj fotografia zo slávnostného odhalenia pamätnej tabule na námestí, na ktorej sú manželia Irena Schusterová a Rudolf Schuster. 

Známou vášňou Rudolfa Schustera je od 90. rokov 20. storočia aj ďaleký sever, jeho obdiv k drsnej a krásnej severskej prírode. Na severe bol na Aljaške, Severnom póle, na Islande, Kamčatke i v Grónsku, no nevynechal ani južnú pologuľu, medzi iným ani spomínanú Brazíliu. Exprezident Rudolf Schuster vystavoval v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave aj v rokoch 2012 a 2014. Na výstave na Bratislavskom hrade nazvanej Ako prameň života, ktorá sa konala od marca do júna 2014, predstavil výber svojich najlepších fotografií. Fotografie dopĺňali suveníry a publikácie mapujúce cesty a život Rudolfa Schustera a tiež kniha, ktorá vyšla k výstave. 

Generálny riaditeľ SNM Branislav Pánis, ktorý bol až do nedávneho nástupu do vedenia SNM vyše 10 rokov riaditeľom Historického múzea SNM, na dnešnej tlačovej besede informoval, že exprezident Schuster vyhovel ich žiadosti o darovanie predmetov súvisiacich s jeho politickou kariérou, najmä z obdobia výkonu postu prezidenta SR v rokoch 1999 až 2004. Schuster pripravovaný dar pre národné múzeum okomentoval s humorom, "vidíte - poštátňujem vlastný majetok, keď ostatní privatizujú". 

Historické múzeum SNM je na Bratislavskom hrade pre verejnosť počas zimnej sezóny, teda od 1. novembra do 31. marca otvorené denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00, posledný vstup je o 16:00. Bližšie informácie možno nájsť na http://www.snm.sk

- - Inzercia - -