Dnes je nedeľa, 29.máj 2022, meniny má: Vilma
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge oslavujú piate výročie svadby!

apríl 29, 2016 - 15:13
Zdá sa, akoby to bolo len nedávno, čo celý svet s napätím sledoval priebeh kráľovskej svadby vo Westminsterskom opátstve. Dnes je to presne päť rokov odo dňa, kedy sa z Kate Middletonovej stala britská vojvodkyňa.
Foto: 
SITA/AP

William a Kate sa stretli na Univerzite St. Andrews v septembri 2001. O dva roky neskôr, okolo Vianoc, sa začalo šepkať, že je Kate viac než len princova kamarátka, no dvojica tieto tvrdenia odmietala. V marci 2004 ich však paparazzi nafotili počas lyžovačky v rezorte Klosters. Od tohto momentu sa William a Kate začali spoločne objavovať na verejnosti čoraz častejšie.

Keďže Kate pochádza z obyčajnej britskej rodiny, často sa hovorilo o tom, či je pre následníka britského trónu vhodnou manželkou. V apríli 2007 sa dokonca na niekoľko týždňov rozišli, no ich veľká láska prekonala všetky rozdiely, a tak si William a Kate opäť našli k sebe cestu.

william_a_kate_svadba_003.jpg

Michael Middleton odovzdáva dcéru princovi
Foto: 
Instagram Kensington Royal

Princ William a Kate Middletonová strávili svoju prvú dovolenku v exotickej Keni. V tejto africkej krajine sa im muselo zapáčiť, pretože sa tam príležitostne vracajú a William si vybral Keňu aj za miesto, kde požiadal svoju lásku o ruku. Kate dostala v októbri 2010 zásnubný prsteň po zosnulej matke svojho budúceho manžela, po Lady Diane.

William a Kate svoje zásnuby oficiálne ohlásili verejnosti 16. novembra 2010 a britský ľud starostlivo počítal dni do kráľovskej svadby. Tá sa konala 29. apríla 2011 vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Kate mala oblečené šaty so srdiečkovým výstrihom živôtika, dlhými čipkovými rukávmi a 2,7 metra dlhou čipkou.

Tú jej pred vstupom do katedrály niesla jej hlavná družička, sestra Pippa Middleton. Tá mala rovnako ako nevesta oblečené biele šaty. Hoci to nie je zvykom ani u nás ani v Británii, kráľovská rodina verí, že keď má družička oblečené biele šaty, odháňa to zlých duchov. Svadobné šaty pre vojvodkyňu navrhla Sarah Burton z dielne Alexandra McQueena.

Kateinu hlavu pokrýval dlhý závoj a zdobila ju tiara značky Cartier, ktorú jej požičala kráľovná Alžbeta II. Tiara bola vyrobená v roku 1939 pre kráľa Georgea VI ako darček pre jeho manželku Alžbetu I. Súčasná kráľovná ju dostala ako darček od matky na svoje osemnáste narodeniny.

Svadobná torta bola skutočne veľkolepá, bohato zdobená a mala 8 poschodí.

William a Kate spečatili svoju lásku bozkom nielen v katedrále, ale aj na balkóne Buckinghamského paláca. Priamy prenos z ich svadby sledovali stotisíce ľudí, no pre tých, ktorý stáli pred palácom, bol tento bozk nezabudnuteľný rovnako, ako pre vojvodu s vojvodkyňou.

Prajeme krásne piate výročie.

Princ William a Kate Middleton si vymieňajú manželské sľuby

Prince William and Kate Middleton exchange vows

Autor: 
YOUTUBE/CBS News

- - Inzercia - -